Մարտի 2-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Աղետների ռիսկի կառավարման եւ բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԻ նախարարության ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայից, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից,  փորձագետներ, պատգամավորներ:
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, կարեւորելով նման ձեւաչափով քննարկումները, նշել է, որ անհրաժեշտ է հստակեցնել տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մարմինների գործառույթներում նախատեսվող փոփոխությունները:
ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտոր, գեներալ-մայոր Համլետ Մաթեւոսյանը, ներկայացնելով օրենքի նախագծի հիմնական սկզբունքները, նշել է, որ ծավալուն աշխատանք է կատարվել, նախանշվել են  իրատեսական մոտեցումներ: Համլետ Մաթեւոսյանն առանձնացրել է երեք կարեւոր ուղղություններ.  աղետների ռիսկերի նվազեցումը, ծագած իրավիճակներում արագ արձագանքումը, հետաղետային վերականգնմանն ուղղված աշխատանքների կատարումը:
Վարազդատ Կարապետյանի կարծիքով՝ համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ պետք է կատարվեն «Տարածքային կառավարման մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքներում:
Քննարկման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել խնդրի ռազմավարության, վերապատրաստման դասընթացների վերանայման, սեյսմիկ ռիսկերի մոդելավորման, տեղեկատվական միասնական միավորում ստեղծելու հարցերի շուրջ:
Ամփոփելով քննարկումը՝ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծել ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության հետ եւ հստակ սահմանել յուրաքանչյուր կառույցի գործառույթներն ու դերակատարությունը:

2 марта по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы состоялось рабочее обсуждение проекта закона “Об управлении рисками бедствий и защите населения”, в котором участвовали представители Государственной академии кризисного управления МЧС РА, Армянского офиса ООН, эксперты, депутаты НС.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян, подчеркнув важность проведения дебатов в подобном формате, счел необходимым уточнение намечаемых изменений в функциях органов местного самоуправления и территориального управления.
По повестке аргументированно выступили ректор   Государственной академии кризисного управления МЧС РА, генерал-майор Г.Матевосян, председатель профильной комиссии В.Карапетян.
Участники обсуждения поделились мнениями по стратегии проблемы, пересмотру курсов переподготовки, моделированию сейсмических рисков, созданию информационного объединения.
Обобщая дебаты, председатель комиссии предложил создать рабочую группу совместно с Министерством территориального управления и инфраструктур РА и четко определить функции и роль каждой структуры.